Bugun...


Ece Bilgin

facebook-paylas
Empati fukarası Türkiye'm
Tarih: 18-07-2021 18:38:00 Güncelleme: 18-07-2021 18:38:00


Öyle fazla bir şey beklemeyeceksin yaşamdan

Sana sunduklarının içinden seçeceksin iyi ve güzel olanları
Kötülerle bir güzel harmanlayıp
Bak ne hoşluklar yaşadım deyip
Anacaksın hani o özellikle de çocukluğunun
bulutsuz mutlu günlerini.
bir basit paylaşım
çinko tabaktaki
dumanı üzerinde sıcak çorbanın tadı
bir güzel melodi
bir sıcak yaz günü
çiçek kokulu bahar
hiç unutamadığın ilk aşkın
daha ne olsun ki?
Hani kediciklerin bebeklik çocukluk dönemindeki
O güzel az sayıdaki günleri gibi..
Ve vakti geldiğini hissettiğinde
Çok da direnmeden çok da nazlanmadan
Asılmadan yapışmadan
Bırakıvereceksin kendini
Bilinmez ki hep söylenen
ama kimselerin sırrına eremediği öbür tarafta
Belki de daha çok mutlu günün olacak buradakinden..

     Bu çöl sıcakları, insanların daha etkin ve öldürücü delta varyantına aldırmaksızın uzun bayram tatilindeki akıl almaz rehavet görüntüleri, kesimini bekleyen, adı kurbanlığa çıkartılan hayvanların halleri.
     Ne yazayım ki ben? Aslında makalemin başlığını, “bayram gelmiş neyime kan damlar yüreğime” diye atacaktım ama birden anımsadım, yıllar öncesinde bu başlıkla bir yazı kaleme almışım, o nedenle vazgeçtim.
     Kurban Bayramı üzerine de çok yazmışım, bu nedenden ondan da vazgeçtim. İyisi mi ülkemin ciddi anlamda fukara olduğu bir konuyu işleyeyim dedim. Evet, toplumun, insanların pek çoğu empatiden yoksunlar. Empati kuracakları, kurmaları gerekenler salt kendi cinsleri değil aslında. Diğer canlar, canlılar, dünyayı paylaşmamız gereken hayvanlar da olmalı empati kurulmaları gereken.
Ama ne gezer; kendi cinsine bu duyguyla yaklaşamayan insandan, hayvana duyarlılık beklemek açıkçası tam bir hayalperestlik olur.
     Oysa tüm canlıların, aynı bizler gibi duygular taşıdıklarını göz önünde tutabilsek, azıcık da olsa kendimizi onların yerlerine koyabilsek, şimdi çok daha farklı bir yazıda buluşabilirdik sizlerle.
     Gelişmiş toplumlarda insanların empati duyarlılığına daha bir sahip olduklarını, bu bağlamda ellerinden geldikçe hassas davrandıklarını görüyoruz.
Hayvanlarla ilgili yasalarında, bu yasaların sıkı sıkıya uygulamaya konulmalarında, bazılarında ise yazılı yasaları olmamasına karşın kendi iç mahkemelerini, adalet duygularını en ileri boyutlarda uyguladıklarını özenerek izlemekteyiz.
     Önümüzdeki günlerde dini vecibelerini getirdiklerini düşünen çok sayıda empati yoksunu insanın, o canlara uygulayacakları eziyetle Allah’a nasıl yaklaştıklarını düşündüklerini izleyeceğiz ne yazık ki!..   

 

Berrak ARSLAN / 28-07-2021 09:44

Yine harkia bir konuya el atmışsınız sağolun ama empati kurabilmek için bile insani duygulardan yoksun olmamak gerekiyor. Toprakla uğraşan insanı şehire gelmeye zorlarsan ordaki yaşamı çabucak unutur oraların adını bile anmaz apartmanda meyve sebze yetiştirmeye çalışırlar. Onlara apartman bahçeleri dar gelirken Canlara nasıl yer verip onları oraya nasıl sığdırsınlar. Kovarlar tekmelerler verdiğin mamaların üstüne su dökerler mama kaplarına tekme sallarlar. Ama sözüm ona secdeden başları hiç kalkmaz kendilerini kandıranlar Allahı da kandırdıklarını zannederler. Kurban ettiklerini Sucuk yapar dolaba koyarlar dağıtıp bir garibana bile vermezler, Kan akıtmaz onlar için yeterlidir. Empati yi kimden neden bekleriz ki yok işte...Saygılarımla..YAZARIN DİĞER YAZILARI

TÜRKİYE ERKEN SEÇİME GİTMELİ Mİ?


GAZETEMİZ

YAZARLAR
nöbetçi eczaneler
HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter
YUKARI