Bugun...


Ece Bilgin

facebook-paylas
Kırmayın Kuşların Kanatlarını
Tarih: 20-06-2021 18:31:00 Güncelleme: 20-06-2021 18:31:00


Kara kaşların bir kuş kanadı gibiydi 

Yaşınsa en fazla iki kuşun ömrü
Öyle taze öyle fidandın sen
Berkin..
Anneciğine kıyamadın 
Akşam ekmeğini taze ve sıcak
Ben alırım fırından dedin 
Daha hızlı koşarım kaçarım ölümün elinden.
Ama ölüm senden hızlı çıktı
O sofra ekmeksiz
O en çok sevdiğin sıcak çorba buğusu üzerinde
Sensiz kaldı 
Hiç dönmedin dönemedin evine.
Başından değil
Çocukluğunun tam orta yerinden vurdular seni
Bir daha hiç kalkamadın yattığın yerden..
Şimdi eve ekmek götüren bütün çocuk elleri
Kırık kuş kanatları gibi..
İki yana sarkık çaresiz boş ve acılı..
     “Gezi Direnişi sırasında Okmeydanı’nda başına polisin attığı gaz fişeğinin isabet etmesinin ardından aylarca komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin dava bugün Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Sanık polis Fatih Dalgalı hakkında kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezası verildi. Ceza olası kast sebebiyle indirilerek 16 yıl 8 aya düşürüldü. Sanık tutuklanmadı, hakkında yurt dışı çıkış yasağı, adli kontrol tedbiri uygulandı.”
     Yazımı kaleme aldığım bugün babalar günü olarak kutlanıyor, ben de yıllar önce kaybettiğim babamı anmak üzere bir yazı planlamıştım kafamda. Babamın hayvan sevgime nasıl yol verdiğini, evimizde kendimi bildiğim günden beri hep bir evcil canımızın olduğunu hatta bir yılı aşkın süre evimizde yırtıcı bir kuşu, atmacayı beslediğimizi anlatacaktım.
     Ama olmadı işte, yukarıda aldığım gazete haberi ve ardından bir acılı babanın yürek yakan isyanı çarptı gözüme. Yıllardır içimi çok acıtan, gezi olaylarında başından vurularak öldürülen bir çocuğun sureti ve aynı kuş kanadına benzeyen kaşlarının altındaki çocuk ışıltılı bir çift kara gözlü başının sureti geliverdi usuma. Hem kendi babamdan hem köşemin konusu olan canlardan özür dileyerek bu yazımı o babaya ayırdım, umarım beni bağışlarsınız. 

     Bakın o baba, Sami Elvan ne diyor; “Nereden başlayacağımı bilmiyorum. Bir gerçek var, benim ailem 8 yıldır acı çekiyor. Biz burada duygu sömürüsü yapmıyoruz acı çekiyoruz. İzmir’deki olaya değinmeden geçemeyeceğim. Deniz kızımızın ailesine ve HDP ailesine baş sağlığı diliyorum. Biz insanları insan oldukları için seviyoruz. Oğlumun mezuniyet töreni için kıyafet almaya gitmiştik. Çocuklarıma alın paranızı istediğiniz yerden alışveriş yapın dedim. Akşam olduğunda yemek masasına oturmak üzereyken sokaklarda tencere tava başlamıştı. Çocuklarımın dışarı çıkacağını anladığımda kendimi kapıya yasladım. Bu akşam gitmenizi istemiyorum dedim. Kızım bana biz çıkmazsak kim çıkacak dedi. Sonra açtım kapıyı gittiler. Ertesi gün, Berkin'i ekmek almaya yolladık. Berkin eğer ekmek almaya gidiyorsa ekmeğin iki ucu hep kırık gelirdi. 8 yıldır benim evime ekmeğin başı kırık gelmiyor. 8 yıldır benim evimde her gün cenaze var. Ben gariban bir aileyi, işçi bir aileyi, ben çocuğumu katillere teslim etmişim. Benim bugüne kadar polisle devletle işim olmadı. Çünkü hep işimi düzgün yaptım. Ekranda duran katil zanlısı benim oğlumu öldürdü. Ama her şeyiyle inkar ediyor. Benim arkamda kimse yok sadece bir yüreğim ve onurlu duruşum var. Sizler her şeyi yapabilirsiniz sayın Yargıçlar. Savcıya sesleniyorum sizin makamınızda TC var. Siz artık bu ülkedeki kanı durdurun. Bizim çocuğumuz geri gelmeyecek bunu biliyoruz ama diyoruz ki bu dava bir emsal teşkil etsin İzmir’deki vahşet yaşanmasın.” 
     Ve artık birileri bu acılı babanın sesine kulak versin, kuşların kanatlarının kırılmasını engellesin, acılı babalar evlerine iki ucu kırık ekmek getirecek evlatlarına kavuşsun...

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

TÜRKİYE ERKEN SEÇİME GİTMELİ Mİ?


GAZETEMİZ

YAZARLAR
nöbetçi eczaneler
HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter
YUKARI